Sprawny mózg w każdym wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku – DlaMózgu.plKiedy osiągamy odpowiednią dojrzałość, aby uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku to znaczy również, że jesteśmy świadomi potrzeby ciągłego rozwoju i zaangażowani w ten proces. Mamy wreszcie czas dla siebie, a przy tym nie musimy się śpieszyć. To może być nasz najlepszy okres w życiu.
Aby w pełni korzystać z oferowanych możliwości i posługiwać się technologicznymi udogodnieniami warto spróbować dogonić współczesny Świat i cieszyć się nim.
Często słyszy się, że podobnie jak całe ciało również nasz mózg się starzeje. To prawda, szczyt możliwości umysłowych naukowcy szacują na wiek 25 lat, ale przecież największe osiągnięcia zawodowe czy życiowe zwykle pojawiają się w późniejszym wieku. Dlaczego tak się dzieje? Oprócz szybkości zapamiętywania, koncentracji i kojarzenia faktów ważne jest przecież doświadczenie życiowe, umiejętność korzystania ze swoich zasobów i opanowanie. A te cechy rozwijają się z wiekiem. Zupełnie inaczej niż w sporcie, wiek wcale nie jest przeszkodą w ciągłym doskonaleniu. Wielu wybitnych naukowców, jak np. Roentgen czy Darwin, swoich największych odkryć dokonało blisko 70-tych urodzin. Podobnie jest w świecie sztuki, biznesu czy polityki, gdzie rzadko widuje się młodych ludzi. Spowolnienie aktywności szarych komórek wcale nie oznacza, że seniorzy nie mogą się rozwijać czy uczyć nowych rzeczy, potrzebują na to tylko trochę więcej czasu.
Podobnie jak ciało potrzebuje ćwiczeń, aby być w dobrej kondycji również nasz mózg wymaga specyficznego treningu. I podobnie jak przy aktywności fizycznej ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń i systematyczność.
Wartościowa jest każda umysłowa aktywność począwszy od czytania książek czy rozwiązywania krzyżówek, a skończywszy na spotkaniach towarzyskich. Jednak powtarzalność tych „ćwiczeń” powoduje rutynę i wzmacnia tylko niektóre obszary mózgu, podczas gdy inne pozostają zaniedbane. Często niepokoimy się słabszą pamięcią, wolniejszym kojarzeniem czy brakiem koncentracji. Taki stereotypowy obraz seniora wzmacniają w nas media oferując różne cudowne preparaty wzmacniające np. pamięć. Ale podobnie jak w przypadku innych medykamentów ważniejsze jest właściwe postępowanie i unikanie przyczyn, a nie chwilowe usuwanie skutków. Jeśli chcemy mieć np. zdrową wątrobę jedzmy racjonalnie zamiast łykać tabletki. Jeśli chcemy mieć sprawny mózg ćwiczmy go we właściwy sposób!
Jak to zrobić? Aby mieć pewność, że ćwiczenia szarych komórek są odpowiednio dobrane, to znaczy rozwijają wszechstronnie nasz mózg, nie zniechęcają, ale też nie pozwalają popaść w rutynę, warto odwiedzić internetową platformę edukacyjną www.dlamozgu.pl. Proponowany tam trening pozwala ćwiczyć pamięć, koncentrację i procesy myślenia. Zadania mają wymiar praktyczny i przekładają się na codzienne funkcjonowanie w domu oraz społeczeństwie. Już po kilku tygodniach systematycznych kilkunastominutowych ćwiczeń można zaobserwować poprawę. Zastosowanie „wirtualnego trenera”, który nadzoruje nasze postępy dodatkowo usprawnia nieodzowne w dzisiejszych czasach posługiwanie się komputerem i poruszanie się w Internecie.
Serwis www.dlamozgu.pl znając wyniki najnowszych badań nad mózgiem  proponuje specjalnie opracowane i dobrane zestawy ćwiczeń wszystkim tym, którym zależy na sprawnym umyśle. Nasza platforma treningowa to również inicjatywa zaangażowana społecznie na rzecz usuwania stereotypów dotyczących wieku i wpisująca się w misję „Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012″.
W Polsce rok 2012 to „Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, który z pewnością warto wykorzystać na rozpoczęcie ćwiczeń umysłowych i uświadomienie sobie, że jakość naszego życia zależy tylko od nas i jest na wyciągnięcie ręki.