Po co mi relaksacja?

Współczesny świat stawia przed Tobą wysokie wymagania. Różnorodność zadań, życie w ciągłym pędzie pod presją czasu lub wyniku i rosnąca odpowiedzialność sprawiają, że nie jest łatwo radzić sobie ze stresem.

Warto zatem poznać proste techniki relaksacyjne które są świetnym sposobem na stres. Korzystaj z nich nie tylko przed ważnymi wydarzeniami, lecz także na co dzień, choćby podczas przerwy w pracy, by efektywniej wykonywać zaplanowane zadania.

Co to jest relaksacja?

Relaksacja to proces odprężenia, wprowadzenia ciała i umysłu w stan relaksu. Istnieje kilka profesjonalnych i złożonych treningów relaksacyjnych, które należy wykonywać pod okiem profesjonalnego trenera. Można jednak samodzielnie zastosować podstawowe, proste techniki, by odczuć jej pierwsze pozytywne skutki.

Sposoby na stres – Jak to działa?

Relaksacja może służyć pozbyciu się napięcia spowodowanego stresem. Powoduje rozluźnienie mięśni i usunięcie z organizmu tzw. blokad – czyli długotrwałych napięć mięśniowych powstałych na skutek permanentnego stresu związanego z danym obszarem ciała. Techniki relaksacyjne pozwalają zarówno odprężyć się na chwilę np. przed ważnym zadaniem, jak i pozbyć się stałego napięcia z organizmu i uporać np. z uporczywymi bólami głowy czy kręgosłupa. Może także być wykorzystywana do wyciszania i oczyszczania umysłu, by móc skuteczniej się koncentrować.

 
 
Relaksacja w praktyce:
– Sposób 1
Podążanie za oddechem
– Sposób 2
Wizualizacja
– Sposób 3
Praca z mięśniami

Sposób 1 Podążanie za oddechem

Podążanie za oddechem to istotna część zarówno Treningu Autogennego Schultza jak i wielu rodzajów medytacji.

Koncentracja na własnym oddechu sprzyja wyciszeniu oraz odprężeniu i jest rekomendowana przed przystąpieniem do zadań wymagających wzmożonej koncentracji. Dodatkowo prowadzi do uregulowania i wydłużenia oddechu, co wpływa dobroczynnie na pracę całego organizmu.

Pamiętaj, że każdy wdech dostarcza do Twojego serca i mózgu życiodajny tlen – im lepiej oddychasz, tym lepiej działa Twój umysł. Już kilka minut dziennie poświęconych temu ćwiczeniu pozwoli Ci odczuć poprawę.

Jak to robić?
Połóż się na podłodze lub usiądź wygodnie na krześle. Plecy proste, stopy dotykają podłogi. Ręce ułóż w wygodnej dla Ciebie pozycji – możesz trzymać je luźno na kolanach. Zamknij oczy.
Całą swoją uwagę skoncentruj na własnym oddechu. Spróbuj wyciszyć inne myśli, nie rozwiązuj w głowie bieżących problemów.  Jeżeli przyjdzie Ci do głowy myśl rozpraszająca, skojarzenie, ocena, pytanie ‒ po prostu je zlekceważ.  Koncentruj się wyłącznie na swoim oddechu.
Na początku nie rób nic poza obserwacją Twojego ciała. Poczuj, jak powietrze wnika do Twojego organizmu a potem z niego wypływa. Zobacz, co dzieje się z Twoim brzuchem, przeponą, klatką piersiową. Stopniowo spróbuj wyrównać i uspokoić oddech, a potem go wydłużyć.
Możesz pomóc sobie powtarzając w myślach zdanie: „Mój oddech jest spokojny i regularny”. Swobodnie wdychaj i wydychaj powietrze. Pomocna może być też każda formuła odwołująca się do sytuacji kojarzącej się z błogością i spokojem, np „Mój oddech unosi mnie i opuszcza – czuję się jak statek na spokojnym morzu”.
Już kilka minut takiego ćwiczenia spowoduje, że poczujesz się lekko i przyjemnie zregenerowany.
Sposób 2 Wizualizacja

Wizualizacja to sposób wykorzystania wyobraźni w służbie własnego ciała i umysłu. Polega ona na generowaniu odpowiednich wyobrażeń w zależności od celu wizualizacji.

Mimo iż jej skuteczność jest potwierdzona naukowo, wciąż nie wiadomo, na czym dokładnie polega jej działanie.  Wzrost popularności metoda ta zawdzięcza powszechnym wykorzystywaniu jej przez zawodowych sportowców.

Zostało potwierdzone, że wyobrażanie przed startem przebiegu rywalizacji, od jej rozpoczęcia do zakończenia, pozytywnie wpływa na rezultat osiągany przez zawodnika.

Dwie podstawowe dziedziny, w których na co dzień możesz korzystać z wizualizacji to relaksacja oraz ustalanie celów i planów.
Wizualizacja służąca relaksacji pomaga wyciszyć się i odprężyć poprzez przeniesienie się w wyobraźni w spokojne, przyjemne miejsce. Stan naturalnego odprężenia, jaki wtedy uzyskujesz, jest „zapamiętywany” przez Twój organizm. Dzięki temu w sytuacji stresowej możesz z łatwością i większą szybkością wrócić do tego stanu przez, nawet krótkotrwałe, przeniesienie się w myślach do Twojej oazy spokoju.
Przy planowaniu swojej drogi do celu warto przejść ją najpierw w wyobraźni. Kiedy odtwarzasz kolejne etapy swojego planu, uwzględniając pozytywne pokonywanie ewentualnych trudności, wydeptujesz tę właśnie zwycięską ścieżkę w swoim umyśle. Dzięki temu droga do celu staje się bardziej dostępna dla Twojej świadomości, a co za tym idzie łatwiej będzie Ci zrealizować zamierzenia w rzeczywistości.
Jak to robić?
Usiądź wygodnie i przenieś się w myślach w miejsce i czas, które kojarzą Ci się pozytywnie: z bezpieczeństwem i odprężeniem. Możesz przywoływać rzeczywiste wydarzenia bądź miejsca lub je sobie wymyślić. Spróbuj oderwać się od bieżących problemów i skoncentrować na generowanym obrazie.
Użyj do tego wszystkich zmysłów. Patrz, słuchaj, dotykaj, smakuj. Oczami wyobraźni przedstaw sobie strukturę oglądanych przedmiotów, towarzyszący im zapach, odgłosy, panującą temperaturę etc.  To wszystko sprawi, że Twój umysł uzna, że znajduje się w tej oazie spokoju i zaczerpnie z niej towarzyszący stan psychiczny po to, aby zbudować na tym obrazie swój punkt odniesienia.
Możesz korzystać z wizualizacji przy każdej ważnej sytuacji, wymagającej od Ciebie uruchomienia całego Twojego potencjału i kreacji, np. aby się zmobilizować przed przedstawieniem prezentacji. Wyobraź sobie w najdrobniejszych szczegółach, jak z sukcesem przebiega Twoje wystąpienie, jak sprawnie argumentujesz, z jakim zaangażowaniem prowadzisz prezentację i z jakie pozytywne wrażenie wywiera to na Twoich słuchaczach.  Przywołaj w wyobraźni, jak wspaniale się czujesz i jak lekko przebiega całe spotkanie ‒ możesz oczywiście przywołać także podobne wydarzenie z przeszłości.
Sprawdź efekty w praktyce ‒ nie lekceważ metody, bo jest to narzędzie, które może zmienić całe Twoje życie.  Po kilku minutach wizualizowania pożądanej sytuacji na własnym przykładzie odczujesz potęgę swojego umysłu, moc kreacji i wyobraźni.
Któż inny, jak nie sam Albert Einstein twierdził, że „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”!
Sposób 3 Praca z mięśniami

Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni jest podstawą treningu relaksacyjnego nazywanego Treningiem Jacobsona lub Progresywnym Relaksem Mięśni.

Wykorzystanie podstaw tego treningu skutkuje umiejętnością szybkiego odprężania mięśni, a co za tym idzie przechodzenia w stan relaksu także na płaszczyźnie mentalnej i emocjonalnej.
Dodatkowo sprawia, że lepiej poznajesz swoje ciało i potrafisz zauważyć, w której jego części gromadzi się napięcie.

Większość ludzi nie jest świadoma pewnych partii własnego ciała, nie potrafią zorientować się, co dokładnie dzieje się, kiedy są spięci lub zmęczeni. Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni zwiększa tę świadomość i umożliwia niwelowanie skutków stresu.
Jak to robić?
Połóż się lub usiądź wygodnie. Skoncentruj się na poszczególnych partiach Twojego ciała.
Na chwilę napinaj a potem rozluźniaj kolejne grupy mięśni: głowy i twarzy, języka, mięśni barkowych, następnie pleców i brzucha, a na końcu palców u rąk i nóg. Za każdym razem skupiaj się na swoich doznaniach. Poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, by zyskać świadomość kolejnych części swojego ciała.
Spróbuj zauważyć różnicę pomiędzy stanem napięcia a rozluźnienia mięśni. Dzięki temu w późniejszym czasie będziesz potrafił zidentyfikować spięte partie mięśni i z łatwością wprowadzać je w stan odprężenia.