„Jeden obraz wart jest więcej, niż tysiąc słów”… czyli kojarzenie obrazów

Kojarzenie rzeczy z obrazami to kolejny sposób na łatwe zapamiętywanie.

Podobnie jak techniki wyobrażeniowe to świetny i skuteczny sposób na proste zapamiętywanie liczb, cyfr, przedmiotów, zdarzeń etc.
 

 

Grupowanie

W szybkim zapamiętywaniu doskonale sprawdza się znane informatykom pojęcie kompresowania informacji. Dla zwykłych ludzi oznacza to po prostu pakowanie ich, zbijanie w mniejsze części. Pomocne staje się tu grupowanie bądź kojarzenie ze sobą kolejnych elementów.
Łącz w jedną paczkę elementy, które: są tego samego koloru, zaczynają się lub kończą na tę samą literę, rymują się ze sobą, są z podobnego materiału. Wykorzystuj najbardziej zwariowane cechy podobne, tak by łatwiej było Ci zapamiętać informacje.
Jak to robić?
Łatwiej będzie Ci zapamiętać ciąg cyfr 6,5,9,1 jeśli uświadomisz sobie, że to zapisany od tyłu rok urodzenia twojej ciotki 1956. Oprócz skojarzenia ze znaną informacją (datą urodzin), sprawiłeś, że zamiast czterech elementów masz do zapamiętania jeden.
Podobnie możesz zrobić z zakupami z listy. Jeśli musisz zapamiętać aby kupić gazetę, ser żółty, cytrynę, mały notesik, chleb, mleko oraz pamiętać o doładowaniu telefonu pójdzie Ci to znacznie szybciej jeśli ułożysz to sobie następująco: (telefon, notesik, gazeta) oraz (ser żółty, chleb, cytrynę oraz mleko).

 
 
 
 
W ten sposób masz do zapamiętywania dwie zamiast pięciu jednostek informacji.
Spójrz na to ćwiczenie Pamiętaj cyfry. Jeśli zamiast zapamiętywać wszystkie cyfry pojedynczo pogrupujesz je w dwójki lub trójki, szybciej i skuteczniej zapamiętasz cały ciąg.
Skąd ja go znam? Zapamiętywanie twarzy i nazwisk
W tym wypadku także należy odwołać się do wyobraźni i siły skojarzeń. Nazwiska zapamiętuje się najtrudniej, ponieważ najczęściej jest to dla naszego mózgu materiał abstrakcyjny. Oczywiście jeśli dana twarz będzie wiązała się z silnymi emocjami (zakochasz się w dziewczynie z tramwaju albo urzędnik zrobi ci karczemną awanturę), wtedy nazwisko z nią związane (oczywiście jeśli je poznasz) wryje Ci się głęboko w pamięć.
Jak to robić?
– Skoncentruj się
Aby skutecznie zapamiętywać twarze i nazwiska, trzeba przede wszystkim poświęcić temu należytą uwagę. Często zdarza się, że w trakcie spotkania służbowego czy też uroczystości towarzyskiej jesteś tak zestresowany lub przejęty własną prezencją, że nie koncentrujesz się na wypowiadanych wtedy nazwiskach czy funkcjach i w zasadzie uciekają Ci z pamięci zanim jeszcze na dobre wybrzmią.
Pierwszym krokiem, który należy zrobić, to skoncentrować się i włożyć wysiłek w dobre usłyszenie i poprawne zapamiętanie nazwiska. Jeśli nie jesteś pewien jego brzmienia, poproś osobę przedstawiająca o powtórzenie, a następnie sam wypowiedz je ponownie. Nie ma chyba większej gafy, niż notoryczne przekręcanie czyjegoś nazwiska. Jeśli tylko będzie taka okazja możesz zapytać właściciela o pochodzenie nazwiska lub jego dokładną pisownię. W ten sposób, nazwisko przestanie być dla Ciebie abstrakcyjne, a poza tym kilkakrotnie powtórzone na dłużej zapadnie Ci w pamięć.
– Znajdź znaki szczególne
Kolejną sztuczką przy zapamiętywaniu nazwisk jest wyłowienie charakterystycznych cech ich samych lub ich właścicieli. W ten sposób sprawiasz, że materiał abstrakcyjny, jakim bez wątpienia jest nazwisko, skojarzy Ci się z czymś namacalnym.

Najłatwiej zapamiętuje się nazwiska, które same w sobie coś znaczą jak choćby: Kruk, Grot, Kapusta. Wtedy wystarczy uruchomić wyobraźnię. Jeśli cechy wyglądu na to pozwalają można skojarzyć je z nazwiskiem. Np. wyjątkowo ciemne włosy czy wydatny nos u Pani Kruk czy bujną czuprynę Pana Kapusty. Błogosławieństwem jest też spotkanie Pana Bruzdowskiego – z wyraźnie zarysowaną zmarszczką na czole lub Pani Cementowskiej, która wraz z mężem prowadzi firmę budowlaną.

– Po prostu powtarzaj

Jeśli nazwiska nie da się skojarzyć z żadnym przedmiotem, krajem, kolorem ani cechą charakteru, nie pozostaje nic innego niż włożenie nieco wysiłku i koncentracji w jego zapamiętanie, a potem powtarzanie go przy każdej nadarzającej się okazji.
 
Jeśli chcesz potrenować zapamiętywanie nazwisk, twarzy i profesji, wypróbuj ćwiczenie Pamiętam twarz. Dzięki niemu będziesz miał okazję przećwiczyć kojarzenie zawodów z nazwiskiem i wyglądem osoby. Zacznij od poziomu 1 i trenuj a staniesz się w tym naprawdę dobry.
Rymowanki i akronimy
Dużo łatwiej zapamiętasz wierszyki i rymowanki niż ciąg słów. Pamiętaj, że twój mózg lubi wszystko co ma sens, rytm i rym. Spróbuj sam układać rymowanki lub zdania, które pomogą Ci zapamiętywać różne informacje. Posługuj się pierwszymi literami kluczowych słów lub innymi charakterystycznymi elementami informacji do zapamiętania.
Kilka znanych przykładów akronimów…
Czy w podstawówce próbowałeś nauczyć się nazw przypadków, zapamiętując ich pierwsze litery, poprzez nauczenie się zdania: „Mama Dała Córce Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim”?
A może próbowałeś wkuć kolejność podstawowych barwy tęczy (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski fioletowy) za pomocą wierszyka: „Czemu Patrzysz Żabko Zielona Na głupiego Fanfarona?”
…i rymowanek
Są osoby, które już dawno nie pamiętają czym różnią się kwasy od zasad, ale wiedzą, że fenoloftaleina barwi się na czerwono po zetknięciu z zasadami. A wszystko dzięki zdaniu: „Fenoloftaleina – to dziewczyna z zasadami – się rumieni”
A oto znana rymowanka studentów medycyny, która pomaga im zapamiętać układ kości nadgarstka: „Łódka płynie, księżyc świeci trójgraniasty groszek leci, na trapezie, trapeziku wisi główka na haczyku.” Taki wierszyk jest w stanie z łatwością zapamiętać nawet laik, który brzydziłby się następującym szeregiem nazw: kość łódeczkowata, czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, grochowata, haczykowata, księżycowata, trójgraniasta, główkowata.
Rymowanki i akronimy możesz potrenować przy pomocy Lista spraw. Przyjrzyj się uważnie zadaniom do wykonania. Jeśli masz wyczyścić meble i oddać butelki, to może łatwiej będzie Ci to zapamiętać jeśli skojarzysz: mebelki – butelki. Twórz swoje skojarzenia i układaj rymowanki – to naprawdę dobra zabawa.