„Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów” – czyli wiązanie pojęć z obrazami

Wiązanie pojęć z obrazami to sposób pomocny w zapamiętywaniu wszelkich list, spisów czy etapów. Dzięki niemu poradzisz sobie z listą zakupów, spraw do załatwienia, rodzajów kości w kończynach, składników sałatki czy najważniejszych punktów przemówienia.

A co jeśli materiał sam z siebie nie jest listą wyrazów? Spróbuj go do takiej formy sprowadzić!  Kiedy już masz przed sobą gotową listę wystarczy każdy jej element powiązać z sugestywnym obrazem.
Pełny wykład opisuje mnemotechniki wyobrażeniowe i sposób wykorzystania ich w praktyce. Techniki te są dobierane odpowiednio do naszych kursów i pozwalają na stosowanie ich pod okiem wirtualnego Trenera.
Ich poznanie jest efektywną i szybką metodą na poprawę pamięci. Poznane metody mistrzów pozwolą Ci na stosowanie ich w sposób intuicyjny w codziennym życiu.


 
 
– Wiązanie pojęć z obrazami – w praktyce
– Co to są zakładki pamięci?
– Metody miejsc
– Zakładki cyfrowe – zapamiętywanie wyrazów
– Zakładki literowe – zapamiętywanie cyfr

Wiązanie pojęć z obrazami w praktyce

Wyobraź sobie, że w najbliższym tygodniu musisz:
– kupić kwiaty dla kuzynki z okazji 12. rocznicy ślubu z tym rudym facetem, który tak świetnie tańczy
– zamówić mszę za pradziadka w kościele, który jest obok Twojego domu
– sprzątnąć garaż, żeby rowery Twoich dzieci przestały moknąć i rdzewieć

Będzie Ci o wiele łatwiej zapamiętać wszystkie zadania jeśli sprowadzisz je do listy:
– kościół
– kwiaty
– rowery

Oczywiście skojarzenia, które wymyślisz zależą tylko od Ciebie. Musisz zastanowić się nad pierwszymi słowami, które przychodzą Ci do głowy i dobrze kojarzą z daną sprawą. Być może Twoja lista będzie wyglądała tak:
– dziadek
– siostra
– garaż

Pamiętaj, że to Tobie ma być wygodnie z wymyślonymi skojarzeniami, bo to ułatwi Ci zapamiętanie wszystkich elementów.
Kiedy już zredukowałeś materiał, który musisz zapamiętać, do listy wyrazów, powinieneś powiązać słowa z obrazami, czyli do każdego wyrazu wymyślić odpowiadający mu przedmiot lub scenę. Potem wystarczy, że powiążesz kolejne sceny w ciekawą historię, a na pewno z pamięci nie umknie Ci żaden element.

 

Tu przyda Ci się sprawnie działająca wyobraźnia. Na pewno zauważyłeś, że Twój mózg trudniej przyswaja materiał, który jest przedstawiony w sposób nudny, jego tematyka Cię nie interesuje lub który jest podobny do tysiąca innych.

W praktyce: Wyobraź sobie, że nagle z wszystkich trzech wież pobliskiego kościoła zaczynają tryskać kwiaty, niczym kolorowe, pachnące konfetti. Potok płatków zagradza Ci drogę, kiedy pędzisz na rowerze i jednocześnie prowadzisz za kierownicę drugi (czujesz jak tracisz równowagę?). Kwiatów jest tak dużo, że nie możesz dalej jechać i przewracasz się wprost w pachnącą pierzynkę.
To jedynie krótka i prosta historia, wszystko zależy od Twojej wyobraźni i Twojego poczucia humoru.  Zapamiętać listę 3 spraw jest niezwykle łatwo, ale dzięki wizualizacji zapamiętasz ich wielokrotnie więcej.  Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i bawić się obrazami.
Możesz trenować ten sposób zapamiętywania poprzez ćwiczenie Lista zakupów audio. Zapamiętuj poszczególne produkty poprzez kojarzenie ich z obrazami i układanie historii. Wykorzystuj swoją wyobraźnię.
Co to są zakładki pamięci?
Metoda zakładek, haków czy też wieszaków polega na kotwiczeniu (czyli zaczepianiu) kolejnych partii informacji o to, co jest już dobrze znane. Wieszaki w Twoim umyśle, jak zakładki w książce, pozwalają łatwo odnaleźć to, co potrzebne. Ten sposób zapamiętywania ma wiele wariantów. Twoimi zakładkami mogą być: znane miejsca, cyfry lub litery alfabetu.  Z ich pomocą bez trudu zapamiętasz nawet najdłuższą listę.
Metoda miejsc
(metoda loci, rzymski pokój) – jest to technika znana już w starożytnym Rzymie, w której Twoimi zakładkami będą znane miejsca. Możesz wykorzystać charakterystyczne punkty drogi do pracy lub konkretne miejsca w swoim własnym mieszkaniu. Wystarczy, że połączysz w swojej wyobraźni takie miejsca ze słowami, które masz zapamiętać. Przechodząc w myślach przez kolejne punkty, bez trudu przypomnisz sobie elementy listy.
W praktyce: Załóżmy, że po drodze do pracy mijasz pocztę, jezioro i zajezdnię tramwajową – są to stałe elementy, których nie musisz uczyć się na pamięć. Jeśli na obiad masz kupić: ser, kurczaka i makaron, wystarczy, że wyobrazisz sobie jak wielka mysz stempluje serową pieczątką kolejne listy, jak kolorowe kurczaki nieporadnie próbują pływać w pobliskim jeziorze, a tramwaje grzęzną w szynach zbudowanych z nitek makaronu.
W swojej historii możesz w ten sam sposób wykorzystać pomieszczenia w Twoim domu lub miejsca w Twoim pokoju. Znane Ci przedmioty i miejsca ich położenia stanowią świetne zakładki pamięci, do których możesz przypasować przedmioty.  Dzięki takiemu skojarzeniu z łatwością zapamiętasz rzeczy, które w swojej wyobraźni poukładałeś po swoim pokoju.
Dość istotnym elementem tej metody jest starać się dobierać przedmioty w sposób, który silnie zakodują się w Twojej wyobraźni. Czy może być lepsze miejsce dla jajek niż położone na siedzisku Twojego ulubionego fotela, czyż nie jest naturalne wieszanie gazet na ścianach a tak delikatny plazmowy telewizor dekorować piłką, która akurat powinna trzymać się od niego z daleka?

 

Spróbuj sam. Teraz odtworzenie listy zapamiętanych przedmiotów będzie proste.  Odtworzysz je szybko, jeżeli tylko przywołasz swój obraz z wyobraźni.

Metoda miejsc bis
Jest wariacją metody miejsc, dla bardziej zaawansowanych użytkowników wyobraźni. Jest trudniejsza, ale też bardziej elastyczna.
W praktyce: Wyobraź sobie swój idealny dom lub pokój i w wyobraźni urządź go tak jak zapragniesz, abyś poczuł nastrój i zapach Twojego wymarzonego domu. Kiedy dobrze zapoznasz się z tak wykreowanym wnętrzem, możesz jego punkty wykorzystać jako zakładki dla swojej pamięci.
Jest to metoda o tyle trudna, że wymaga wprowadzenia do pamięci nieznanego, skomplikowanego elementu – rozkładu i sposobu urządzenia wymarzonego mieszkania. Z drugiej jednak strony jest o tyle wygodna, że możesz powiększać liczbę elementów w Twoim idealnym domu w nieskończoność, zwiększając tym samym repertuar swoich zakładek.
Możesz ćwiczyć ten sposób korzystając z ćwiczenia: Lista zakupów. Łącz poszczególne produkty ze znanymi ci miejscami, by zapamiętać je skuteczniej.
Zakładki cyfrowe pamiętanie wyrazów
Metoda ta jest szczególnie użyteczna, jeśli jakąś listę wyrazów masz zapamiętać w konkretnej kolejności (np. główne punkty przemówienia czy sprawy do załatwienia w kolejnych siedmiu dniach tygodnia). Zwykle stosuje się ją przy zapamiętywaniu 10 elementów, jednak w analogiczny sposób możesz przyporządkować obrazy liczbom do 20 i wykorzystywać je jako haki do poważniejszych wyzwań wymagających zapamiętania 20 elementów.
To technika podobna do metody miejsc, tyle tylko, że do dyspozycji masz cyfry. Bez wątpienia są one dobrze zakodowane w Twoim umyśle. Musisz jedynie na stałe skojarzyć je z obrazami i połączenia te zapamiętać. Twoja wyobraźnia nie zna granic, najlepiej jeśli stworzysz własne skojarzenia, możesz też posłużyć się tymi:
1 – świeca, pędzel, zapałka, wieża
2 – łabędź, wieszak
3 – trójząb, serce
4 – czterolistna koniczyna, krzesło, zjeżdżalnia
5 – dłoń z pięcioma palcami, kobieta w ciąży
6 – trąba słonia, hipnotyzująca spirala
7 – chorągiewka, kosa
8 – klepsydra, bałwanek
9 – wąż, latarnia
10 – piłeczka + kij do golfa, piłka i kij do baseballa
Możesz również wykorzystać rymowankę:
Jeden to Wiedeń
Dwa to gra
Trzy to lwy
Cztery to kamery
Pięć to zięć
Sześć to teść
Siedem to pledem
Osiem to Antosiem
Dziewięć to rtęć
Dziesięć to jesień
Jeśli przyswoisz sobie symbole wszystkich cyfr możesz zacząć z nich korzystać. Wystarczy, że kolejnym obrazkom przyporządkujesz elementy listy i przekujesz to na interesujący obraz bądź historię.
A co jeśli musisz zapamiętać kilka krótkich list? Na to też jest rada – możesz posłużyć się kolorami i swoje „wieszaki” z listy pierwszej zapamiętać w odcieniu błękitu, listy drugiej zieleni a trzeciej różu – oczywiście wybór barw należy tylko do Ciebie.
Spróbuj wykorzystać tę metodę wykonując ćwiczenie Lista spraw. Zapamiętuj kolejno rzeczy do załatwienia na dziś, jutro i pojutrze,
W praktyce: Jeśli w najbliższym tygodniu masz kupić kwiaty dla swojego kierownika, oddać sukienkę do krawcowej i iść do dentysty, wyobraź sobie gigantyczny pędzel, który na wielkiej papierowej laurce maluje bukiet kolorowych kwiatów (usłysz pociągnięcia pędzla i poczuj zapach farby); sukienkę, która wisi na wieszaku na drzewie przed Twoim oknem (ups, konary paskudnie zaciągają materiał) i dentystę, który zamiast dolnej szóstki wyrywa Ci serce i śmieje się przeraźliwie.
Zakładki literowe pamiętanie cyfr
Kodami i numerami posługujesz się na co dzień: numer telefonu, kod pocztowy, rocznica ślubu, numer konta, NIP, PIN itd.  W natłoku codziennych bodźców i spraw zdarza się, że nie potrafimy ich zapamiętać lub, co gorsza, zapominamy je.  A wiadomo: „Kto nie ma w głowie, ten ma w nogach…”
Z pomocą przychodzą litery alfabetu, które na stałe powinieneś skojarzyć z kolejnymi cyframi. Ważne, aby były to spółgłoski i dobrze kojarzyły Ci się z daną cyfrą. Spółgłoski te posłużą do stworzenia wyrazów, które zwizualizujesz i zapamiętasz już bardzo łatwo.
Możesz skorzystać z listy poniżej:
1 – t lub d (t ma podobny do jedynki kształt, a d brzmi prawie tak samo)
2 – n (ma dwie nóżki)
3 – m (ma trzy nóżki)
4 – r (głoska r jest najbardziej wyraźna w słowie cztery)
5 – l (skojarzenie z rzymskim L = 50)
6 – j (wygląda jak lustrzane odbicie 6)
7 – k (k składa się z dwóch siódemek)
8 – f (uzupełnione małymi kreskami daje nam 8)
9 – p (lustrzane odbicie p)
0 – z (słowo zero zaczyna się od z, zamiennie można stosować podobne brzmieniowo s lub c)
W praktyce: By zapamiętać jakąkolwiek liczbę, podstaw zamiast kolejnych cyfr litery, które uzupełnisz spółgłoskami tak, by tworzyły wyrazy. Np. jeśli masz zapamiętać swój kod pocztowy, np. 34-478 to podstaw pod cyfry odpowiednie litery:

… i już możesz stworzyć w swojej wyobraźni żywy mur ogrodzeniowy lub obronny mur na boisku piłkarskim, w którym w specyficznej pozie osłaniającej kluczowe części ciała stoją raki. No dobrze, być może „mur raków” trochę inaczej się pisze, ale przecież na pewno skojarzysz podobne brzmieniowo f i w. Poza tym to Twoje skojarzenia i możesz z nich korzystać w dowolny sposób, nawet nie trzymając się zasad ortografii.
Zapamiętywanie cyfr z pomocą tej mnemotechniki możesz wykorzystać przy ćwiczeniu Pamiętaj cyfry. Ten sposób pozwoli Ci zapamiętać nawet długi ich ciąg.