Czy próbowałeś kiedyś śledzić swobodny tok swoich myśli? Pewnie zauważyłeś, że nader często jest on kręty i poprzeplatany nagłymi zwrotami akcji, wstrząśnięty, lecz niezmieszany, jak w niezłym filmie sensacyjnym….

Myśli plączą się, wracają do wcześniejszych wątków, łączą się zaskakująco. Tworzą niesamowitą sieć skojarzeń wiążąc się ze sobą w najrozmaitszy sposób.

Jeśli tak zwykle biegną Twoje myśli, a klasyczne metody tworzenia notatek i organizowania materiału, z którego przychodzi Ci korzystać (w szkole, na studiach, w pracy, wśród znajomych) nigdy nie dawały zadowalających efektów, tworzenie map myśli może być rozwiązaniem idealnym dla Ciebie!

Czego dowiem się dalej?

  • Pomysł, czyli przykładowa mapa myśli
  • Mózg o mapie myśli
  • Do czego służy mapa myśli?
  • Jak tworzyć mapy myśli?


 
 

Pomysł czyli przykładowa Mapa Myśli 


 

Wyobraź sobie, że czytany materiał zaczynasz przedstawiać robiąc szkice jak wyżej.  Mapa myśli to sposób notowania, który w swojej atrakcyjnej i plastycznej formie odwołuje się do wielotorowego biegu myśli. Mapa ma przypominać też niejako liczne i rozgałęzione połączenia sieci neuronalnej.

Mózg o mapie myśli
Serwus! To ja, Twój mózg. Uwielbiam Cię. Nie dość, że stymulujesz mnie i zapieszczasz bawiąc się ćwiczeniami na serwisie, to jeszcze czytasz Wikiumysł i zdobywasz nową wiedzę! A ja obrastam w zdrową tkankę!
Działam jako całość, ale część moich funkcji jest zlateralizowana ‒ to znaczy realizowana głównie w jednej z moich półkul. Dobrym na to przykładem jest mowa (i inne funkcje związane z językiem), za którą odpowiada moja lewa strona. Fascynujące, prawda? Prawa półkula jest za to uzdolniona muzycznie, rytmicznie, przestrzennie, świetnie rozpoznaje ludzkie twarze i podobno zna się na humorze (jak sama twierdzi, ale może się zgrywać)!
Jeśli klasyczne metody notowania, planowania i robienia konspektów nigdy nie przynosiły pożądanych przez Ciebie efektów, warto być może zmienić ich formę. A nuż sprawi to, że moja prawa półkula pobudzona rysunkiem, rozkładem przestrzennym, harmonią wpłynie korzystnie na lewą, troszkę znudzoną (rozleniwioną?), i sprawi, że lepiej zrozumiemy, przeanalizujemy i rozwiążemy dany problem?

 

Spójrz na tę mała mapkę myśli. Wygląda apetycznie, nie? Dużo kolorów, słowa-klucze, które otwierają szufladki pełne pomysłów, kolory, strzałki… Jeśli nie jesteś przekonany, przeczytaj dokładniejszą instrukcję obsługi i stwórz na próbę pierwszą, niewielką mapę. Może to coś akurat dla Ciebie?

Do czego właściwie służy mapa myśli?
Mapa myśli może mieć wiele zastosowań – osoby zaprawione w boju mind mappingu wykorzystują ją na każdym kroku. Z pewnością możesz wykorzystywać ją do robienia notatek.
Tylko wytrawni kartografowie potrafią sporządzać tym sposobem notatki z wysłuchiwanego wykładu czy narady, ale z pewnością możesz używać techniki mind mappingu do organizowania materiału przed czekającym Cię egzaminem. Mapa myśli pomoże ułożyć Ci wszystko w głowie i zapamiętać wiele informacji.
Można też korzystać z mapy myśli w przygotowaniach do ważnej dyskusji. Technika ta może okazać się pomocna w zgromadzeniu wielu argumentów, pogrupowaniu ich i zapamiętaniu.
Także przygotowując prezentację warto być może pomyśleć o mapie myśli. Musisz wprawdzie ostrożnie stosować swój system znaków i symboli, ale tak przedstawiony materiał będzie miłą odmianą od serii slajdów.

Z mapy myśli możesz korzystać też poszukując rozwiązania jakiegoś problemu lub próbując podjąć decyzję. Tu przyda się jej moc generowania różnorodnych skojarzeń i patrzenia na jeden problem wielokierunkowo, przez pryzmat różnych zagadnień.

Korzystne może się też okazać wykorzystywanie mapy myśli jako narzędzia wspierającego burzę mózgów.